Uchwały

Regulamin Obrad Walnego Zgromadzenia Członków Koła Łowieckiego „BÓR” w Zielonej Górze

§1

Walne Zgromadzenie Koła Łowieckiego „BÓR” tworzą jego członkowie.

§2

Członek koła może brać udział w Walnym Zgromadzeniu tylko osobiście.

§3

Kompetencje Walnego Zgromadzenia określa §53 Statutu PZŁ.

§4

Walne Zgromadzenie władne jest podejmować uchwały jedynie, gdy zostało zwołane zgodnie z postanowieniami statutu PZŁ oraz w sprawach objętych porządkiem obrad.

§5

Walne Zgromadzenie Koła otwiera Prezes Zarządu lub, w przypadku jego nieobecności, inny członek Zarządu przez Zarząd upoważniony.Po stwierdzeniu prawomocności obrad otwierający Walne Zgromadzenie zarządza wybór przewodniczącego obrad i sekretarza.

§6

Po odczytaniu porządku obrad Walne Zgromadzenie zatwierdza protokół z poprzedniego Walnego Zgromadzenia. Dopuszczalne jest złożenie wniosku i zatwierdzenie protokołu bez jego odczytania.

§7

  1. O dopuszczeniu do głosu w trakcie obrad Walnego Zgromadzenia decyduje jego przewodniczący, z uwzględnieniem następujących zasad:
    • respektowania porządku obrad,
    • kolejności zgłoszenia.
  2. Poza kolejnością przewodniczący obrad może udzielić głosu:
    • prezesowi Zarządu lub przewodniczącemu komisji rewizyjnej, jeżeli przewodniczący uzna za celowe udzielenie im głosu dla złożenia wyjaśnień w związku z toczącą się dyskusją, referentom spraw oraz każdemu z członków Koła w sprawie formalnej.
  3. Zasada określona w ust. 1 nie dotyczy zaproszonych gości, a także przedstawicieli władz i organów Zrzeszenia PZŁ.

§8

Dla zapewnienia sprawnego przebiegu obrad Walne Zgromadzenie wybiera spośród członków 3 osobową Komisję Uchwał do zadań, której należy: przedkładanie Walnemu Zgromadzeniu projektów uchwał (wniosków) zgłoszonych w trakcie obrad celem rozpatrzenia i podjęcia oraz sporządzenia ze swych czynności protokołu.

§9

  1. Przewodniczący obrad nie może odebrać głosu członkom Koła uczestniczącym w dyskusji, chyba, że:
    • dyskutant przekroczył limit czasu – czas wypowiedzi w dyskusji ni powinien przekraczać 5 min.,
    • wypowiedź znacząco odbiega od omawianego porządku punktu obrad,
    • wypowiedź uwłacza powadze obrad Walnego Zgromadzenia.
  2. Każdy dyskutant powinien zakończyć swoją wypowiedź konkretnym wnioskiem. Uczestnicy obrad uprawnieni do głosowania zgłaszają wnioski w sprawach znajdujących się w porządku obrad ustnie lub pisemnie. Po zakończeniu dyskusji przewodniczący obrad poddaje pod głosowanie zgłoszone wnioski, o ile nie są one sprzeczne z obowiązującym prawem. O kolejności głosowania nad zgłoszonymi wnioskami decyduje przewodniczący obrad zgodnie z zasadą, iż najpierw głosowaniu podlegają wnioski idące najdalej.

§10

Walne Zgromadzenie podejmuje uchwały przy obecności, co najmniej połowy ogólnej liczby członków Koła.

§11

O ile statut nie stanowi inaczej, uchwały Walnego Zgromadzenia zapadają zwykłą większością głosów w głosowaniu jawnym.

§12

Głosowanie jawne odbywa się stosownie do zarządzenia przewodniczącego obrad poprzez podniesienie rąk najpierw głosujących za wnioskiem, następnie głosujących przeciwko wnioskowi i na koniec wstrzymujących się od głosowania.

§13

W przypadku głosowania tajnego podczas wyborów za głos ważny uważa się głos, w którym na karcie do głosowania pozostawiono bez skreśleń liczbę kandydatów nie większą niż ilość stanowisk do obsadzenia.Głosowanie w trakcie wyborów odbywa się poprzez pozostawienie bez skreślenia nazwisk kandydatów, na których oddaje się głos.W przypadku, gdy pierwsza tura głosowania nie spowoduje obsadzenia wszystkich stanowisk w organie Koła /delegatów na okręgowy zjazd delegatów/ zarządza się drugą i ewentualnie kolejne tury głosowania.Do drugiej i ewentualnie kolejnych tur głosowania przechodzą kandydaci, którzy otrzymali kolejno największą liczbę głosów ( a nie uzyskali mandatu) w liczbie równej ilości miejsc do obsadzenia powiększonej o 50% tej liczby z zaokrągleniem w górę do pełnej cyfry lub liczby.

§14

W przypadku głosowania tajnego Walne Zgromadzenie wybiera z pośród członków 3-5 osobową komisję skrutacyjną. W skład komisji skrutacyjnej nie mogą wchodzić osoby, które pozostają w bezpośrednim związku ze sprawami podlegającymi głosowaniu.

§15

  1. W trakcie wyborów do organów Koła oraz delegatów na okręgowe zjazdy delegatów obowiązują następujące zasady.
    • wybory delegatów odbywają się spośród nieograniczonej liczby kandydatów,
    • zgłaszanie kandydatów w trakcie wyborów do organów koła lub na delegatów na Okręgowy Zjazd Delegatów następuje ustnie. Zgłaszający krótko uzasadnia kandydaturę,
    • wyboru członków zarządu dokonujemy przez:
    • w pierwszej kolejności wyboru Prezesa Zarządu Koła i na jego wniosek pozostałych członków,
    • wybory odbywają się w głosowaniu tajnym.
  2. Wybory przeprowadza, wybrana w tym celu przez walne zgromadzenie, komisja skrutacyjna do zadań, której należy:
    1. sporządzenie listy kandydatów do organów koła lub delegatów na Okręgowy Zjazd Delegatów,
    2. odebranie od kandydatów zgody na kandydowanie, sporządzenie kart do głosowania, przeprowadzenie wyborów, obliczenie wyników głosowania, sporządzenie ze swych czynności protokołu, w którym podaje:
      • ogólną liczbę członków koła,
      • liczbę obecnych członków podczas obrad,
      • liczbę wydanych kart do głosowania,
      • liczbę głosów ważnych,
      • liczbę głosów nieważnych,
      • liczbę głosów oddanych za danym kandydatem,
      • liczbę głosów oddanych przeciwko danemu kandydatowi.
    3. odczytanie protokołu wyborów walnemu zgromadzeniu oraz, w przypadku wyboru delegatów na OZD, przekazanie jego poświadczonej za zgodność kopii zarządowi okręgowemu.

§16

Z posiedzenia Walnego Zgromadzenia sporządzany jest protokół, który Winien zwięźle przedstawić przebieg obrad, a w szczególności zawierać dokładną treść zgłoszonych wniosków, powzięte uchwały oraz oświadczenia zgłaszane do protokołu. Protokół podpisuje przewodniczący obrad i sekretarz.

§17

W sprawach nieuregulowanych niniejszym regulaminem zastosowanie mają przepisy statutu PZŁ.

§18

Regulamin wchodzi w życie z dniem jego uchwalenia.