I. Sprawy organizacyjne.
- Nazwa, siedziba i adres Koła.
- a) Nazwa koła: Koło Łowieckie „BÓR” w Zielonej Górze.
- b) Siedziba koła: Zielona Góra, ul. Zdrojowa 8A/10.
- c) Adres korespondencyjny Koła: 65-142 Zielona Góra, ul. Zdrojowa 8A/10.
- d) Miejsce przechowywania sztandaru: Dom Myśliwski w Chocimku.
II. W zakresie gospodarki łowieckiej.
- W ramach obowiązujących prac na rzecz Koła, każdy członek jest zobowiązany do przepracowania w sezonie łowieckim:
- minimum 20 roboczogodzin,
- po ukończeniu 65 lat – 10 roboczogodzin,
- po ukończeniu 70 lat zwalnia się z tego obowiązku.
- Zarząd Koła zwalnia się z obowiązku wykonywania prac gospodarczych na rzecz Koła.
- W przypadku braku możliwości wykonania obowiązkowych prac gospodarczych, każdy członek Koła dokonuje opłaty z góry za dany rok. Osoba ta nie ponosi żadnych konsekwencji za nie wykonane prace.
- Wysokość opłaty zamiennej za niewykonane godziny prac gospodarczych wynosi 30zł.
- Zwalnia się członka Koła Kol. Czesława Płockiego oraz Prezesa Okręgowego Sądu Łowieckiego Kol. Arkadiusza Opalę z obowiązku wykonywania prac gospodarczych.
- Upoważnia się Zarząd Koła do zatrudniania stróży do pilnowania upraw rolnych w zagrożonych szkodami łowieckimi rejonach.
- Zwalnia się Kolegów myśliwych, którzy ukończyli 80-ty rok życia ze składki członkowskiej na rzecz Koła.
III. W zakresie gospodarki finansowej
- Składka na rzecz KŁ „BÓR” wynosi 90% składki na rzecz PZŁ, z uwzględnieniem ulg obowiązujących przy opłaceniu składek na rzecz PZŁ.
- Składka płatna będzie jednorazowo do 30.04 roku, na który ma być uiszczona.
- Wysokość wpisowego dla nowo wstępujących wynosi 4 krotność składki do Koła.
- Zaleganie z opłatą składki członkowskiej może wynosić max. 3 miesiące.
- Zapłata za niewykonane prace gospodarcze w wysokości 30 zł/h winna być dokonana w ciągu 14 dni licząc od dnia poinformowania członka o należności wynikającej z rozliczenia prac gospodarczych.
- Za używanie własnych pojazdów do celów związanych z działalnością Koła rozliczenie według obowiązujących stawek za 1km. Limit km na 1 miesiąc wynosi 800km.
- Zwalnia się członka Koła Kol. Czesława Płockiego z obowiązku opłaty składki członkowskiej do Koła oraz Koło refunduje składkę roczną do PZŁ.
- Rekompensata kosztów organizacji polowań dewizowych:
- a) dla prowadzącego polowanie zbiorowe 200zł dziennie,
- b) dla podprowadzającego na polowaniu indywidualnych do 200zł dziennie za poniesione koszty celem przygotowania łowiska i transportu,
- c) pomocnicy i naganiacze myśliwi 120zł dziennie,
- d) naganiacze 100 zł dziennie,
- e) preparacja trofeów: sarna rogacz 60zł/1szt., oręż dzika 60zł/1szt., jeleń byk 80zł/1szt.
- Zwrot kosztów za rozmowy telefoniczne z tel. prywatnych w sprawach związanych z działalnością Koła wynosi 300zł miesięcznie dla Zarządu Koła.
- Zarząd organizuje na koszt Koła zawody strzeleckie o puchar Prezesa oraz trening strzelecki z broni kulowej przed sezonem polowań zbiorowych. Zawody strzeleckie o puchar Prezesa będą połączone z obowiązkowym przystrzelaniem broni myśliwskiej.
- Pozyskaną zwierzynę na polowaniu indywidualnym myśliwy może zabrać za zgodą Zarządu na użytek własny. Rozliczenie nastąpi według wagi i aktualnej ceny z punktu skupu pomniejszonej o rekompensatę myśliwego w wysokości 50%.
- Zwierzyna pozyskana na polowaniu indywidualnym może być zabrana na użytek własny po spełnieniu następujących formalności:
- a) uzyskaniu zgody Zarządu Koła,
- b) okazaniu jej oraz dokonaniu ważenia przez strażników obwodów łowieckich:
- Obwód 184 – strażnik Kol. Mariusz Mikołajczak, przez całą dobę.
- Obwód 185 – strażnik Kol. Jan Kaczorek, przez całą dobę.
- Obwód 138 – strażnik Kol. Adam Majchrzak,przez całą dobę.
- W szczególnych przypadkach nieobecności w/w strażników ważenia może dokonać członek Zarządu Kol. Maciej Lewicki.
- W/w czynności muszą być zgodne z Rozporządzeniem w sprawie zasad i warunków wykonywania polowania zgodnie z art. 42b pkt. 2 Prawo łowieckie. Po spełnieniu w/w wymogów po zważeniu tuszy, strażnik sporządza Protokół pobrania na użytek własny. Protokół przekazuje strażnik łowiecki do Zarządu Koła w ciągu 7 dni. Na podstawie tego dokumentu biuro rachunkowe wystawi fakturę, którą należy rozliczyć w terminie podanym na fakturze.
- W przypadku polowania zbiorowego zagospodarowanie pozyskanej zwierzyny odbywa się zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 23.03.2005r. w sprawie szczegółowych warunków wykonywania polowania i znakowania tusz § 42. Zwierzyna pozyskana na polowaniach zbiorowych jest własnością Koła. Myśliwi nie otrzymują rekompensaty kosztów polowania.
- Rekompensata kosztów polowania indywidualnego za pozyskaną zwierzynę liczoną od wartości tuszy wynosi:
- dzik – 20%
- sama koza i koźlę – 20%
- jeleń łania i cielę – 20%
- Zarząd Koła pokryje koszty zakupu psów myśliwskich użytkowych. Przed zakupem należy uzyskać zgodę Zarządu Koła.
- Wpływy z wynajmu kwatery Zarząd Koła może przeznaczyć na podwyższenie i poprawę standardu oraz remonty.
- Wszelkie zadłużenia finansowe myśliwych wobec Koła skarbnik ma prawo potrącić z należnej myśliwemu rekompensaty koszów polowania za pozyskaną zwierzynę.
IV. W zakresie spraw organizacyjno-porządkowych.
- Zasady odbywania stażu w Kole obowiązują zgodnie z § 15 i 17 Statutu PZŁ.
- Stażyści mają obowiązek przepracowania w Kole min. 50 godzin, winni wykonać co najmniej jedną ambonę oraz 10 lizawek , inne prace w miarę potrzeb Koła.
- Prace te winny być wykonywane pod nadzorem i pomocą opiekunów oraz Zarządu Koła z zachowaniem zasad bezpieczeństwa.
- Po zakończeniu stażu, kandydata należy poddać egzaminowi wewnętrznemu przed Zarządem Koła ze znajomości regulaminu polowań, gospodarki łowieckiej, tradycji i zwyczajów oraz rozpoznawania lub grania sygnałów łowieckich.
- Prowadzący polowanie zbiorowe jest odpowiedzialny za jego przebieg zgodnie z przepisami wynikającymi z rozdziału 5 Rozporządzenia Ministra (regulamin polowań). Koszty organizacji polowań pokrywa Zarząd Koła jako organizator.
- Członkowie Koła mogą zaprosić Kolegów myśliwych z innych Kół na polowanie zbiorowe po wcześniejszym uzyskaniu zgody Zarządu Koła. Zaproszony gość poluje na warunkach jak inni uczestnicy polowania.
- Zarząd Koła upoważniony jest do opracowania wniosków na odznaczenia łowieckie dla członków Koła oraz zobowiązany jest przedstawić w/w wnioski do zatwierdzenia przez Walne Zgromadzenie w formie uchwały.
- Zarząd Koła jest upoważniony do organizacji zabawy myśliwskiej Koła.
V. Polowanie indywidualne.
Odbywa się zgodnie z przepisami zawartymi w rozdziale 4 Rozporządzenia Ministra Środowiska (regulamin polowań).
- Myśliwy udający się na polowanie indywidualne dokonuje zapisu w Książce ewidencji zgłoszeń na jeden wybrany rejon (zgodnie z podziałem na rejony według mapy).
- Dokonując wpisu, dopuszcza się wcześniejsze określenie czasu zakończenia polowania i złożenia podpisu pod warunkiem opuszczenia łowiska w czasie sprecyzowanym przez siebie podczas wypisywania się na początku polowania.
- Zezwala się na jednoczesne polowanie indywidualne kilku myśliwych w jednym sektorze, ale pod bezwzględnym warunkiem osobistego i wzajemnego uzgodnienia przez wszystkich uczestników miejsc i czasu polowania przed jego rozpoczęciem. Zabrania się kategorycznie fizycznego poszukiwania myśliwych, którzy rozpoczęli już polowanie, w celu dokonania ww. uzgodnień.
- Zrealizowane zezwolenia na odstrzał indywidualny lub druki, które utraciły ważność oraz dokumenty z punktu skupu należy przekazać niezwłocznie do Zarządu Koła.
- Zwrot zezwolenia na odstrzał, który stracił ważność lub został zrealizowany jest podstawą do wydania przez Zarząd Koła nowego zezwolenia.
- Zabrania się wykonywania polowania indywidualnego w rejonach leśnych w okresie nasilonych szkód łowieckich w uprawach rolnych.
- Polowanie na kaczki dozwolone jest w środę, sobotę i niedzielę.
VI. Zasady wydawania upoważnień (odstrzałów) na polowania indywidualne.
- „Upoważnienia do wykonywania polowania indywidualnego” ( dalej w treści „Upoważnienie”) wydaje w imieniu zarządu koła – łowczy Koła lub inny upoważniony przez Zarząd członek Zarządu.
- Upoważnienie do polowania indywidualnego wydawane jest na równych prawach wszystkim członkom Koła, którzy nie posiadają zaległości finansowych i rzeczowych w zakresie Statutowych świadczeń na rzecz Koła.
- Zarząd Koła może wyróżnić członków Koła udzieleniem „Upoważnienia” na zwierzynę, której nie wystarcza dla wszystkich zainteresowanych, dot. to myśliwych, którzy wypracowali większą ilość godzin wykonując prace gospodarcze lub też mają inne zasługi na rzecz Koła.
- Zarząd Koła ma obowiązek tak wydawać upoważnienia myśliwym, aby zagwarantować wykonanie planów łowieckich oraz zapobiegać szkodom łowieckim.
- „Upoważnienia” wydawane są na 4 miesiące z możliwością przedłużenia o 1 miesiąc.
- „Upoważnienia” na odstrzał są wydawane w każdą pierwszą środę miesiąca od godz. 17 do godz. 18 – Klub „Gwardia” w Zielonej Górze na ul. Strzeleckiej.
- Zwierzyna drobna pozyskana zgodnie z posiadanym upoważnieniem należy do myśliwego który tę zwierzynę pozyskał.
- Myśliwy może nie uzyskać zezwolenia na odstrzał indywidualny jeżeli nie wykonuje terminowo prac gospodarczych oraz posiada zadłużenia finansowe wobec Koła.